Boat of the Year Racing

2017-18 Boat of the Year Regional Results

and award winners

2018-19 Boat of the Year Regional Notices of Series

To be posted soon.

Note that Southwest Florida and Caloosahatchee regions are merged into one Series for this season.

If you are a Regatta Organizer and need information or help, there is a link at the bottom of this page to US Sailing’s regatta management web pages.

And here are the BOTY winners from 2016-17 season.

Gulf

Cruiser:

1st        Shadowfax                   Michael Baier

2nd        Sail Dance                  Tom Kennedy

Non-Spin:

1st        You Know Who            Paul Guidi

Sun Coast

Cruiser:

1st        MiSueno                      Ron Kinney

2nd      First Wind                    Art Cupps

Racer/Cruiser:

1st       Shazaam                      Roger Gatewood

2nd      Prime Plus                    Frank Hanna

Spinnaker C:

1st        Fully Involved                Steve Vincent

2nd      Meltemi                        Alexander Korakis

Spinnaker B:

1st        Attractive Nuisance       Jamie Myers

Spinnaker A:

1st        Raven                          Mike Kayusa

2nd      Warrior                        Grant Dumas

3rd       Wasabi                        Jeffrey Marks/Adam Rosen

Sarasota Bay

Multihull:

1st        Sunspot                      Bill Johnsen

2nd       Lucky Seven               Randy St James

Pocket Cruiser

1st        Green Flash                John Huber

2nd       MillerLite                    Bob Miller

3rd          Allegaroo                    Dave Powell

Cruiser:

1st        Spindrift                     Dave Ettinger

Non-Spinnaker:

1st       Solitude                     Dave Wilson

2nd      In Tune                      Doug Dearden

Spinnaker:

1st        Grand Illusion              Gregg Knighton

2nd       Fruition                       William Gately

3rd        Raegan-E                   Rolf Hahn

Charlotte Harbor

Cruiser:

1st        Euphoria                     Ed Brauer

2nd       Diva Gorda                  Rudy Gottschlich

Non-Spinnaker:

1st        Fancy Free                 Jerry Poquette

2nd        Play Mobil                 Jay Nadelson

Spinnaker:

1st        Soulshinell                  Paul Robbins

2nd        Still Crazy                 Bob Knowles

Caloosahatchee

Cruiser:

1st        Blue Heron                 Brian Lawton

2nd       Windy City                 Diane Fowler

Spinnaker:

1st        Miss Cathleen            John Finnegan

2nd       Macushla                   Joel Andrews

Southwest Florida

Multihull:

1st         Tri Power                    Ed Dixon

Cruiser:

1st         Blue Heron                 Brian Lawton

2nd        Dragonfly                   Ulrich Rohde

3rd         Windy City                 Diane Fowler

Non Spinnaker:

1st          Sundance                   Patrick Evans

Spinnaker B:

1st          T-Bone                       Jason Richards

2nd         Foreign Exchange       Gunar Rogat

To help Regatta Organizers, below is a link to the US Sailing regatta management web page…
US Sailing Regatta Management Information
 Regatta Fleet & Certificate Tool  If you do not have a WFPHRF account please email admin@westfloridaphrf.org and request a Yacht Club Membership account.